Citizen Math used to be called Mathalicious. If you have a current account on Mathalicious, you can use those credentials to log in to your Citizen Math account. Learn more here.

Logo icon 2 color
Tipjar lessonpage

Tip Jar

What’s the fairest way to tip at a restaurant?

Login to add lessons to your favorites

Tip Jar

What’s the fairest way to tip at a restaurant?

Login to add lessons to your favorites
Tipjar lessonpage
Log In or Sign Up to Access Lesson Materials
Log In or Sign Up to Access Lesson Materials
Log In or Sign Up to Access Lesson Materials

What’s the fairest way to tip at a restaurant? When you go out to eat in the United States, it’s customary to leave a tip as a percent of the total bill. When we do this, though, we don’t compensate servers for how hard they work but rather for how expensive the restaurant is.

Students use percents to calculate tips for different restaurant bills and debate the best ways to compensate waiters and waitresses.

REAL WORLD TAKEAWAYS

  • In the United States, it’s convention to tip as a percent of the total bill at restaurants.
  • A tip can be quickly approximated on the fly by reasoning proportionally from 10%. A 20% tip is double 10%; a 15% tip can be thought of as 10% plus half of 10%.
  • Tipping as a percent ties server compensation to the cost of food rather than how much work it takes to serve it.

MATH OBJECTIVES

  • Reason proportionally to solve real-world problems
  • Calculate percent of a whole

Great anytime, including at the beginning of a unit before students have any formal introduction to the topic.
Lesson gauge easy
Grade 6
Percents
Lesson gauge easy
Grade 6
Percents
Mathematical Practices 6.RP.3 Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations. (a) Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole- number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios. (b) Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed? (c) Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent. (d) Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.
Content Standards MP.7 Look for and make use of structure. MP.3 Construct viable arguments and critique the reasoning of others. MP.8 Look for and express regularity in repeated reasoning.

Other Grade 6 Lessons